نکات مدیریت در نمایشگاه و غرفه داری

حتی قدرت رسانه ها در فضای مجازی، نمی تواند بر ارزش جلسات حضوری غلبه نمی کند. به همین دلیل است که بیزنس ها در نمایشگاه های تجاری مختلف در طول سال شرکت می کنند و از محصولات و خودمات جدید خود رونمایی می کنند. بنابراین شرکت در نمایشگاه، یک فرصت عالی برای برقراری ارتباط با افراد مختلف و جذب مشتریان بالقوه است.
اما مدیریت یک غرفه نمایشگاهی کار آسانی نیست. مدیران داخلی و ارشد کسانی هستند که اغلب به عنوان هماهنگ کننده و برنامه ریز رویداد انتخاب می شوند. آن ها می گویند که سازماندهی لازم برای شرکت در یک نمایشگاه، نیازمند تلاش زیاد است که نیاز به برنامه ریزی دقیق، توجه به جزئیات، پشتکار و اراده قوی دارد.
اگر در روز های آتی، یک نمایشگاه مرتبط با کسب و کارتان پیش رو دارید، اجاره غرفه بهترین کاری است که می توانید برای نمایش محصولات و خدمات تان انجام دهید. در همین راستا چندین نکته وجود دارد که می تواند شما را در جهت یک برنامه ریزی بهتر و مدیریت اصولی تر کمک کند. پس در ادامه همراه ما باشید.

فهرستی از کارهای اصلی تهیه کنید؛

شاید این کار از نظر شما ابتدایی به نظر برسد، اما تهیه یک چک لیست از کارهایی که باید انجام دهید، از ضروری ترین موارد برای نقطه شروع و برنامه ریزی یک رویداد است. هنگامی که همه الزامات و وظایف در جلوی دیدتان است، سازماندهی اقلام، غرفه، تعداد پرسنل، بودجه طراحی و غیره آسان تر است. ضمنا، حتماً وبسایت نمایشگاهی را که این رویداد در آنجا برگزار می شود را برای اطلاع از اخبار، اطلاعیه ها و مهلت ها بررسی کنید.

با ستاد برگزاری ارتباط برقرار کنید؛

به‌عنوان یک غرفه ‌دار باید بتوانید با مدیریت ستاد برگزاری ارتباط سازنده ایجاد کنید تا در مورد همه چیز از انتخاب محل غرفه گرفته تا کسب مجوز برای داشتن یک نمایشگر ال ای دی و سایر موارد، راهنمایی و مشاوره بگیرید. در هر نمایشگاه تجاری، ستاد برگزاری یک منبع عالی و پاسخگو است که به دلیل تجربه بالا در این زمینه، می تواند راهگشای بسیاری از موانع و مشکلات شما باشد.

طراحی غرفه را تا حد امکان ساده نگه دارید؛

گاهی اوقات برای ساده ترین چیز ها (چیزهای بدیهی)، به دنبال طراحی های عجیب و غریب می گردید. منکر این نیستیم که تابلوها و غرفه های شما باید جالب و جذاب باشند؛ اما به غرفه خود از منظر یک رهگذر نگاه کنید، به عنوان مثال، کسی که چیزی در مورد محصول یا خدمات شما نمی داند. حالا از خود بپرسید که آیا پیام شما، توصیف معناداری را راجع به یک محصول یا خدمت خاص بیان می کند؟ پیامی که می تواند خیلی ساده و گویا بیان شود، بعید است که با تابلوهای تبلیغاتی مردم را جذب یا متوقف کند، پس ساده باشید. گاهی در کمتر بودن است که بیشتر نصیب تان می شود.

فرآیند بازیابی سرنخ داشته باشید؛

بر کسی پوشیده نیست که نمایشگاه‌ های تجاری می‌توانند منبعی مهم برای سرنخ ‌های فروش باشند، بنابراین حتماً یک فرآیند بازیابی سرنخ را ایجاد کنید. توصیه ما این است که با طراحی یک پنل پیامکی، به شماره بازدید کنندگانی که در نمایشگاه ملاقات کرده اید پیامکی بزنید و از آن ها برای یک جلسه حضوری دعوت کنید. این اتفاق می تواند باب آشنایی بیشتر را باز کند و فرصت بیشتری را برای پرزنت فرد در اختیار شما قرار دهد.

دنبال کردن سرنخ ها

همانطور که در مورد قبلی هم اشاره کردیم، سرنخ ها بدون پیگیری ارزشی ندارند. فرآیند ارتباط با مخاطبین را تعریف کنید: چه کسی مسئول پیگیری است و این پیگیری ها چگونه بین اعضای تیم تقسیم می شوند؟ بهترین زمان برای دستیابی به سرنخ ها یک هفته بعد از رویداد است، زمانی که مکالمات شما هنوز هم در ناخودآگاه ذهن افراد وجود دارد و فراموش نشده است. بنابراین، یک مهلت برای پیگیری تعیین کنید، به عنوان مثال، حداکثر یک هفته کامل پس از یک رویداد.

در غرفه خود هدایای تبلیغاتی ارائه دهید؛

مانند هر شگرد بازاریابی دیگری، شما باید انگیزه ای برای شرکت کنندگان ایجاد کنید تا در غرفه شما توقف کنند و از محصولات، خدمات و پیشنهادات شما مطلع شوند.

در مورد گزینش پرسنل خود به عنوان کارکنان غرفه فکر کنید؛

به طور کلی، غرفه خود را با کارمندانی پر کنید که:
ارتباطات اجتماعی قوی دارند،
توانایی برقراری ارتباط با هر قشری از افراد را دارند.
راجع به محصولات و خدمات شما آگاهی کامل دارند.
نحوه صحبت کردن شان، جذاب، شمرده و گویاست.
صبر و حوصله بالایی دارند و از توضیح دادن های مکرر خسته نمی شوند.
کارکنان باید با انگیزه و توجه باشند
آن ها باید فوراً با مشتریان احتمالی درگیر شوند. 
نباید به صورت دو به دو با دیگر همکاران شان گپ بزنند و صحبت کنند.
مورد آخر یک تصویر غیر حرفه ای از مارکت شما به رهگذران نشان می دهد. در نهایت اینکه کارکنان غرفه باید از کارشناسان محصول و همچنین تیم فروشندگان تشکیل شده باشند.

لباس های متحدالشکل برای حضور در نمایشگاه بپوشید؛

داشتن لباس فرم برای همه خانم ها و آقایان، از ضروریات حضور در هر نمایشگاهی است. اگر هر فرد لباسی که دوست دارد را بپوشد، نتیجه این است که هیچ بیننده ای نمی تواند تشخیص دهد شما با هم تیمی یکدیگر هستید و ممکن است شما را با یکی از بازدید کنندگان اشتباه بگیرد. در کنار لباس متحدالشکل، داشتن بج سینه که آرم و لوگوی شرکت بر روی آن حک شده است نیز برای تمامی پرستل الزامی است.

یک دمو از محصولات و خدمات تان بسازید؛

دیدن باور کردن است؛ به همین دلیل مهم است که نشان دهید محصول یا خدمات شما چگونه کار می کنند و چه ویژگی هایی دارند. این حرکت را می توان با یک بروشور، با یک تیزر تبلیغاتی و حتی یک پاورپوینت ساده اما جذاب هم پیاده سازی کرد.

. برنامه زمانبندی کارکنان غرفه را تدوین کنید و در اختیارشان قرار دهید؛

یک برنامه مانی برای غرفه تان ایجاد کنید که به صراحت نشان دهد که چه زمانی و در کجا قرار است کارکنان شما ظاهر شوند. برنامه را چندین بار قبل از رویداد واقعی مرور کنید تا به افراد فرصتی برای درخواست تغییرات بدهید. برای زمانی که هیچ تغییر دیگری نمی توان ایجاد کرد، اجبار آخرین راه حل است. چرا که در هیچ زمانی غرفه شما نباید خالی از کارشناسان و تیم فروشندگان باشد. در تایم های ناهار و استراحت، نیروها به طور شیفتی با یکدیگر جایگزین می شوند.
امیدواریم که این نکات کمکی در جهت مدیریت بهتر غرفه شما ارائه کرده باشد.
اطلاعات تماس
آدرس: تـــهران ، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، مجتمع تجاری صدف، طبقه دوم اداری، واحد ۲
 تلفن تماس: 02188880560  و  02188797301
 شماره همراه: 09126052412
 پست الکترونیک: info @ afandak.net
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه معماری آفنداک می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح