انواع غرفه سازی

در مقالات پیشین، راجع به اهمیت شرکت در نمایشگاه‌ های تجاری و روش های جذب مشتریان بالقوه صحبت کردیم. ، در این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع غرفه ها در نمایشگاه ها و مزایا و معایب هر کدام بپردازیم. مطالعه این مطلب به شرکت ها کمک می کند تا بتوانند قبل از شرکت در نمایشگاه آمادگی کافی داشته باشند و سپس مناسب ترین غرفه را برای طراحی انتخاب کنند.
اولین نوع از غرفه که به توضیح آن خواهیم پرداخت غرفه خودساز یا غرفه چوبی می باشد . غرفه های چوبی همانند نامش از نئوپان و ام دی اف و حتی در  برخی موارد از آهن ساخته می شود و به دلیل استفاده از متریال های استفاده شده در ساخت این نوع غرفه دارای مزیت هایی از جمله تنوع در طرح و رنگ و شکل غرفه می توان اشاره کرد . در زیر یک نمونه غرفه چوبی را می توانید مشاهده کنید .
 
غرفه چوبی
دومین نوع معرفی شده در این مقاله غرفه مدولار یا پارتیشن می باشد :این نوع از غرفه یا سازه از پایه، قید و پنل با ارتفاع معمولا ۲۴۰ سانتی متر که به فاصله یک متر از هم به  یکدیگر  متصل می شود، تشکیل  و در متراژهای متفاوت قابل اجرا می باشد . این نوع از غرفه ها فقط مناسب فضا های بسته به جهت آسیب پذیر بودن در برابر شرایط جوی می باشد .
نوع بعدی از غرفه غرفه ماکسیما می باشد :غرفه ماکسیما  هم یکی دیگر از مدل های غرفه با تفاوت های خاص نسبت به غرفه های دیگر می باشد .
غرفه ماکسیما
غرفه ی نوع ماکسیما هم همانند غرفه های مدولار از پایه، قید و پنل ساخته می شود فقط با این تفاوت که ترکیب رنگی و نوع قید و پنل متفاوت با غرفه ی مدولار می باشد و چنانچه در این سازه از پنل های رنگی و پایه با ارتفاع بالای سه متر استفاده گردد با کمی سلیقه میتوان طرح های زیبایی را اجرا نمود و قابلیت برخورداری از طرح های متنوع را دارا می باشد.
نمونه غرفه ماکسیما
یکی از دیگر از مدل های غرفه که نسبت به انواع دیگر غرفه از محکم بودن و مقاومت بیشتری برخوردار می باشد غرفه اسپیس فریم  می باشد : این نوع از غرفه مناسب نمایشگاه هایی می باشد که نیاز به غرفه هایی با استحکام و مقاومت بالا دارند می باشد . متریال استفاده شده در این نوع غرفه از فلز می باشد و قابل اجرا در فضای باز هم به دلیل مقاومت بالا می باشد . سقف این غرفه ی  فلزی با برزنت و چادر تشکیل خواهد.
غرفه سازی و ایجاد غرفه برای کسب و کارها این امکان را در اختیار شرکت ها و صنایع می گذارد تا بتوانند محصولات خود را به بهترین شکل ممکن به دیگران عرضه و یا محصولات و برند خود را به طور صحیحی به مردم بشناسانند و اگر بخواهیم یک نتیجه گیری کلی داشته باشیم باید بیان کنیم که یک غرفه ی خوب باید طوری باشد که اولا تمام ویژگی های مثبت یک غرفه اعم از محیط امن و زیبا و اصولی را دارا باشد و دوما اینکه کاملا مطابق با نوع کسب و کار و محصولی باشد که می خواهد مورد عرضه قرار بگیرد و صنایع باید به دنبال شرکت هایی جهت غرفه سازی برای کسب و کارشان باشند که بتوانند این استانداردها را رعایت کنند و غرفه را در زمان مشخص تحویل فرد دهند . 
نمونه مدل غرفه نمایشگاهی اریا همراه

افسانه رایج در مورد طراحی غرفه نمایشگاهی

قبل از راه اندازی یک غرفه نمایشگاهی، ممکن است بخواهید از ترکیب تعداد زیادی از المان های گرافیکی در کنار یکدیگر استفاده کنید تا ظاهری جذاب و درگیر کننده برای برند خود بسازید. اما فراموش نکنید که جذب مشتری به غرفه شما یک فرآیند چند لایه است، نه یک تجربه یک شبه. بنابراین نکات زیر را به هنگام طراحی غرفه مدنظر داشته باشید:
1. ظاهر غرفه نباید فانتزی و رنگارنگ باشد؛
منکر این نیستیم که غرفه های رنگارنگ و فانتزی، خیلی سریع توجه افراد را به خود جلب می کنند اما تضمینی برای ماندن مردم به شما نمی دهند. بنابراین اگر فقط بر طراحی غرفه تمرکز کنید و ایده ای برای جذب و پرزنت صحیح افراد نداشته باشید، مردم از غرفه شما خواهند رفت؛ چرا که دلیلی برای ماندن در آنجا پیدا نمی کنند. بنابراین، طراحی ظاهری غرفه باید با هویت برند ترکیب شود و سپس با روش های مناسب نمایش محصول، مطابقت داده شود تا روحیه برند را به نمایش بگذارد.
2. اطلاعات محصول را به صورت محدود بیان کنید؛
اغلب بیزنس ها نگران این مورد هستند که نکند معرفی محصولشان ناقص باشد؛ بنابراین تمام جزئیات را پشت سر هم فهرست می کنند تا مشتریان بتوانند جزئیات محصولات را درک کنند. اما این کار درست نیست. چرا که توضیح دادن با دور تند آن هم در آن هیاهوی نمایشگاه، کار زیاد جالبی نیست و فرد مقابل نیز چیز زیادی از توضیحات شما متوجه نمی شود. بنابراین بهتر است با استفاده از یک بروشور که توضیحات محصول یا خدمات شما در آن درج شده است، ذهن بازدید کننده را آگاه سازید. همچنین می توانید از یک صفحه نمایشگر ال ای دی برای انجام این کار استفاده کنید. بنابراین خوب است که ابتدا اطلاعات کلی محصول را در اختیار آن ها قرار دهید و در صورت تمایل بیشتر مشتریان، توضیحات یا کانال های اطلاعاتی را به آن ها معرفی کنید.

انواع مختلف غرفه های نمایشگاهی

5 نوع مختلف از غرفه های نمایشگاهی وجود دارد:
غرفه های درون خطی
غرفه گوشه
غرفه شبه جزیره
غرفه جزیره
غرفه نمایشگاهی چند طبقه
در ادامه توضیحات بیشتری راجع به هر یک از این موارد خواهیم داد:

غرفه درون خطی

غرفه های یک طرفه یا درون خطی شکل رایجی از غرفه ها در سالن نمایشگاه هستند. -همانطور که از نام آن ها پیداست، فقط یک طرف غرفه در دیدرس مشتریان است و طرف دیگر دیوار است.
مزایا
امکان طراحی ساده - اجاره نسبتا ارزان - داشتن دیوار های زیاد برای انجام طراحی های گرافیکی
معایب
امکان ایجاد تغییرات در طراحی غرفه کم است؛ زمان ماندن مشتری محدود است چرا که فضای کمی در اختیار دارید. دست تان در نورپردازی بسته است.

غرفه گوشه

به غرفه های گوشه، غرفه های دو طرفه نیز گفته می شود. وقتی مشتریان از کنار غرفه عبور می کنند، می توانند اطلاعاتی را از دو طرف غرفه دریافت کنند.
مزایا
به لحاظ طراحی، غرفه گوشه انعطاف پذیر است. در معرض دید افراد زیادی قرار دارد. فضای زیادی برای پیاده سازی طرح های گرافیکی دارد . فرصت ارتباط سازی بیشتری وجود دارد.
معایب
طراحی های شلوغ می تواند باعث ازدحام بصری گردد. دو طرف غرفه باید با طراحی چشم نواز و متفاوتی در معرض دید قرار گیرد. فضای کمتری در گوشه در نمایشگاه ها موجود است و برای اجاره چنین مکان هایی باید خیلی زود اقدام کنید.
نکته مهم در طراحی غرفه گوشه: طراحی های منظم، ساده و مینیمال چنین غرفه هایی باعث می شود مشتریان، حرفه ای بودن برند شما را احساس کنند، بنابراین به طور ویژه در یاد ها می مانید.

غرفه شبه جزیره

غرفه شبه جزیره به غرفه هایی که از سه وجه باز هستند، گفته می شود. مشتریان می توانند غرفه ها را از جلوی غرفه و از سمت چپ و راست (چند زاویه) به وضوح ببینند. طراحی غرفه شبه جزیره نسبت به غرفه های خطی، انعطاف پذیرتر و خلاقانه تر است.
مزایا
فرصت های زیادی برای طراحی خلاقانه استند ها دارید؛ قرار گرفتن در معرض دید مشتریان زیاد
معایب
فضای زیادی را اشغال می کند و اجاره آن هزینه نسبتا زیادی دارد. توصیه می شود برای سفارشی سازی طراحی غرفه خود، از یک شرکت طراحی نمایشگاهی کمک بگیرید؛ چون طراحی چنین غرفه هایی آسان نیست.

غرفه جزیره

غرفه های جزیره امکان ایجاد تغییرات زیاد در طراحی دارند و غرفه های محبوبی برای رهبران صنعت یا شرکت های بزرگ هستند. زیرا غرفه های جزیره را می توان متناسب با نیاز شرکت ها طراحی کرد. با این حال، طراحی غرفه های جزیره پیچیده است و جزئیات زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه شود. از جمله روش های نمایش محصولات، برنامه ریزی خط حرکت غرفه و غیره و جزئیاتی که بر ارزش بازدید مشتریان از آن تأثیر می گذارد. بنابراین ارزش نهفته در طراحی این غرفه را نمی توان به راحتی نادیده گرفت.

مزایا
فرصت های زیادی برای طراحی خلاقانه دارند؛ قرار گرفتن در معرض دید مشتریان زیاد - چندین روش نمایش محصول را می توان اعمال کرد؛
معایب
برنامه ریزی برای جایگذاری پرسنل باید مشخص باشد. روش طراحی باید با دقت انتخاب شود. فضای زیادی را اشغال می کند و اجاره آن هزینه نسبتا زیادی دارد. توصیه می شود برای سفارشی سازی طراحی غرفه خود، از یک شرکت طراحی نمایشگاهی کمک بگیرید؛ چون طراحی چنین غرفه هایی آسان نیست.

غرفه نمایشگاهی چند طبقه

ساخت طبقه دوم روی غرفه، امکان استفاده موثرتری از فضای غرفه را ممکن می سازد. باید به برنامه زمانی ساخت غرفه دوطبقه توجه ویژه شود تا در زمان مقرر تکمیل گردد.
مزایا
فرصت های زیادی برای طراحی خلاقانه دارند؛ قرار گرفتن در معرض دید مشتریان زیاد - چندین روش نمایش محصول را می توان اعمال کرد؛
معایب
برنامه ریزی برای جایگذاری پرسنل باید مشخص باشد. روش طراحی باید با دقت انتخاب شود. اجاره آن هزینه نسبتا زیادی دارد. توصیه می شود برای سفارشی سازی طراحی غرفه خود، از یک شرکت طراحی نمایشگاهی کمک بگیرید؛ چون طراحی چنین غرفه هایی آسان نیست.

سوالات متداول درباره انواع غرفه و انتخاب غرفه مناسب

سوال 1: اگر فقط بخواهم یک غرفه کوچک اجاره کنم، غرفه خطی را انتخاب کنم یا گوشه؟
همانطور که در بالا ذکر شد، نوردهی غرفه های گوشه بیشتر از غرفه های خطی است. در صورت امکان، توصیه می شود که شرکت ها غرفه های گوشه را اجاره کنند. اما به دلیل کم بودن غرفه های گوشه ای، پیشنهاد می شود تا چه سریع تر برای حضور در نمایشگاه ثبت نام کنند تا بتوانند مناسب ترین غرفه را انتخاب کنند.
سوال 2: آیا غرفه جزیره واقعا بهترند؟
در واقع غرفه های جزیره مزایای زیادی دارند، اما این با در نظر گرفتن یک طراحی خوب و حساب شده است. یک طراحی خوب هم زمان و تلاش بیشتر، تکنیک های نمایش محصول و برنامه ریزی فعالیت های تعاملی را باید در نظر بگیرد. از این رو اکثر شرکت ها با سرمایه کافی معمولا طراحی غرفه جزیره را به تیم های طراحی داخلی واگذار می کنند تا از جزئیاتی که باید به آن توجه شود غفلت نشود.
پس از خواندن معرفی این پنج نوع غرفه، هنگام برنامه‌ ریزی برای اجاره غرفه‌ های نمایشگاهی است. ممکن است بخواهید با یک شرکت متخصص مشورت کنید تا غرفه‌ای را طراحی کند که با تصویر برند و روحیه کارآفرینی شما مطابقت داشته باشد؛ ما آفنداک را به شما معرفی می کنیم.
اطلاعات تماس
آدرس: تـــهران ، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، مجتمع تجاری صدف، طبقه دوم اداری، واحد ۲
 تلفن تماس: 02188880560  و  02188797301
 شماره همراه: 09126052412
 پست الکترونیک: info @ afandak.net
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه معماری آفنداک می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح