معرفی کامل غرفه ارزی و غرفه ریالی و تفاوت های آن ها

در لحظه اول، به کار بردن دو صفت ارزی و ریالی برای واژه غرفه، کمی مبهم و عجیب به نظر می رسد. از آن گذشته سوالی که بلافاصله به ذهن شنونده می رسد، این است که تفاوت غرفه ارزی و ریالی در چیست و چه پارامتر هایی سبب تمایز این دو مدل غرفه می شود. اگر سوالاتی از این دست ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده است، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ تمامی آن ها برسید.

غرفه نمایشگاهی ارزی

پیش از شروع به هر توضیحی، باید بدانید که محل برگزاری نمایشگاه هر دوی این غرفه ها یکسان است؛ بنابراین تفاوتی در نوع مکان و زمانی که نمایشگاه برگزار می شود، ندارند. اما تفاوت در نوع کسب و کار و حیطه کاری است که در نوع غرفه نیز تفاوت ایجاد می کند. مدیران بیزنسی که نمایندگی یک شرکت خارجی را دارند و یا محصولات وارداتی را به فروش می رسانند، ملزم به اجاره غرفه ارزی هستند. یعنی اینکه صاحبان این کسب و کار ها، تمامی هزینه های مربوط به غرفه شان را باید به صورت لرز (و نه ریال) پرداخت نمایند. 
البته همه ما می دانیم که حفظ منافع مالی و اقتصادی، اولویت اول یک مدیر کسب و کار است. اما در این مورد به خصوص باید بگوییم که چون شما نماینده یک شرکت خارجی هستید و محصولی را به فروش می رسانید که پروانه تولید آن در داخل کشور صادر نشده است، می بایست هزینه های غرفه را به شکل ارز کشور تولید کننده یا معادل ریالی آن را بپردازید. 

آیا مبلغی که برای غرفه های ارزی پرداخته می شود یکسان است؟

خیر؛ فرض کنید که شما در یک نمایشگاه مربوط به نفت و مشتقات آن شرکت نموده اید؛ هزینه ای که بابت اجاره غرفه از شما دریافت می کنند، مبلغی بالغ بر 500 یورو برای هر متر مربع است. اما در یک نمایشگاه دیگر (مثلا در نمایشگاه فروش موتور سیکلت های خارجی) که گرید پایین تری دارد، هزینه اجاره غرفه برای هر متر مربع، مبلغ 250 یورو است. 

آیا شرکت های خارجی نیز برای حضور در نمایشگاه، باید غرفه ارزی اجاره نمایند؟

پاسخ بله است. هر بیزنسی که قصد شرکت در نمایشگاه در یک کشور خارجی داشته باشد، باید هزینه ها را به پول واحد در کشور مقصد پرداخت نماید. برای مثال اگر یک شرکت ایرانی قصد حضور در یک نمایشگاه در کشور امارات را داشته باشد، باید غرفه ارزی اجاره کند و مبلغ را به پول واحد در این کشور پرداخت نماید. 

اگر یک شرکت خارجی قصد شرکت در نمایشگاه های داخل ایران را داشته باشد، باید چه نوع غرفه ای اجاره کند؟

با توجه به اینکه واحد پول رایج در مملکت ما از ارزش پایینی نسبت به ارز های دیگر برخوردار است، شرکت های خارجی که قصد حضور در نمایشگاه های ایران را دارند، باید هزینه بیشتری را نسبت به شرکت های داخلی پرداخت کنند. البته وجه پرداختی را باید به ریال چنج کنند.

نمایندگان شرکت های خارجی چه نوع غرفه ای را باید اجاره کنند؟

هر مارکتی که جنس خارجی را به معرض فروش می گذارد یا خدمات یک شرکت خارجی را تبلیغ می کند، نماینده آن ها به حساب می آید و باید هزینه اجاره غرفه را به صورت ارز کشور خارجی پرداخت کند. البته هیچ جای نگرانی نیست؛ چرا که شما به عنوان نماینده خارجی این شرکت در داخل ایران، می توانید تمامی هزینه ها را از شرکت مادر در خارج از کشور دریافت کنید و تنها هزینه های غرفه سازی و تجهیز آن به عهده شما خواهد بوود که البته در این مورد نیز می توانید با شرکای خارجی خود به تفاهم برسید.

آیا هزینه های غرفه سازی نیز باید به صورت ارز کشور خارجی پرداخت شود؟

خیر. شما می توانید با یک شرکت دکوراسیون داخلی که در زمینه غرفه سازی و تجهیز غرفه ها فعالیت دارد قرارداد ببندید و هزینه را به صورت ریالی پرداخت کنید. این کار سبب می شود تا در هزینه های شما به شکل قابل توجهی صرفه جویی گردد. برای قرارداد با چنین شرکتی، ما گروه غرفه سازی آفنداک را به شما پیشنهاد می کنیم که تجربه زیادی در زمینه غرفه سازی، تجهیز غرفه، اجاره مبلمان، میز و صندلی و طراحی فضای غرفه های نمایشگاه تجاری دارد. 

چگونه هزینه های خود را به عنوان نماینده یک شرکت خارجی پایین بیاوریم؟

وقتی قصد آن را دارید که محصولات یا خدمات یک شرکت خارجی را تبلیغ کنید، ناگزیرید که غرفه را به صورت ارزی اجاره کنید. اما در این میان یک راه حل وجود دارد که به شما کمک می کند هم فضای زیادی را اجاره کنید و هم هزینه خود را پایین بیاورید. روش پیشنهادی ما این است که شما حداقل فضای مجاز برای غرفه ارزی را اجاره کنید (مثلا 12 متر) و کلیه محصولات و بروشور های مربوط با خدمات را در این قسمت قرار دهید. سپس، الباقی فضایی را که نیاز دارید به صورت ریالی اجاره کنید و این دو محدوده را با یک نیم دیوار از هم جدا سازید. 
حالا می توانید در قسمت غرفه ریالی خود، میزبان مشتریان و بازدید کنندگانی باشید که مایل به دریافت توضیحات شفاهی و گپ و گفتی راجع به محصولات و خدمات ارائه شده توسط شما هستند. پس از انجام مذاکرات در غرفه ریالی، برای نشان دادن محصولات و تحویل کاتالوگ ها، آن ها را به غرفه ارزی هدایت کنید و یا اینکه موارد اهدایی را به هنگام خرئج به آن ها تحویل دهید. به طور مثال می توانید ۱۲ متر غرفه ارزی داشته باشید  و ۱۲۰ متر باقی را به صورت ریالی اجاره کنید. تنها هزینه ای که باید به صورت ارزی پرداخت کنید، هزینه همان 12 متر است و الباقی فضا با نرخ ریال محاسبه می گردد.

غرفه نمایشگاهی ریالی

زمانی که شما یک بیزنس داخلی هستید و برای فروش محصولات یا خدمات خود، پروانه تولید داخل را دارید، می توانید غرفه ریالی اجاره نمایید. بنابراین تفاوت عمده شما با یک شرکت خارجی در نمایشگاه، میزان اجاره بهایی است که برای دخل و تصرف غرفه برای مدت زمانی مشخص می پردازید. همچنین هزینه خدماتی مانند غرفه سازی، تجهیز غرفه با مبلمان و طراحی آن نیز با واحد پول رایج در مملکت که همان ریال است، امکان پذیر می باشد. به طور کلی، تمامی شرکت هایی که پروانه فعالیت شان در داخل ایران ثبت شده است، می تواندد غرفه مورد نظر خود را به صورت ریالی اجاره کنند.

تفاوت غرفه ارزی و غرفه ریالی به لحاظ قیمت

هزینه اجاره غرفه ارزی برای شرکت های خارجی در نمایشگاه های درجه یک ایران، از 250 یورو تا مبلغ 600 یورو (به ازای هر متر مربع) متغیر است. اما هزینه اجاره غرفه ریالی برای شرکت های داخلی و برای حضور در نمایشگاه های درجه یک داخلی، چیزی حدود 250 هزار تومان (به ازای هر متر مربع) است.

اطلاعات تماس
آدرس: تـــهران ، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، مجتمع تجاری صدف، طبقه دوم اداری، واحد ۲
 تلفن تماس: 02188880560  و  02188797301
 شماره همراه: 09126052412
 پست الکترونیک: info @ afandak.net
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه معماری آفنداک می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح